
Kollektivet – Kuvakirjakuvitusta Suomesta
huhtikuu 26. / 10:00 - kesäkuu 1. / 20:00

Kollektivet esittelee kattauksen parhaita suomalaisia kuvitustaitelijoita sekä heidän monipuolisia teoksiaan. Näyttely on osa Oulussa järjestettävää Lumotut sanat -sanataidefestivaalia.
Tutustu festivaalin ohjelmaan.
Linda Bondestam, Jenni Erkintalo, Lena Frölander-Ulf, Edith Hammar, Maija Hurme, Erika Kallasmaa, Jenny Lucander, Laura Merz, Sanna Pelliccioni ja Maria Sann kutsuvat näyttelyvieraat leikkisään, ajatuksia herättävään ja osallistavaan kuvakirjataiteen maailmaan, joka ei välttele vaikeita aiheita eikä luovu toivosta.
Kuvakirja on itsessään taideteos. Näyttelyssä jokaiselle taiteilijalle on luotu oma tilansa, jossa hänen valitsemansa kuvitukset nousevat esille. Näyttelyssä pääsee tutustumaan myös kuvittajien luomisprosessiin luonnoksesta painovalmiisiin teoksiin. Useat näyttelyn taiteilijoista ovat voittaneet palkintoja sekä Suomessa että maailmalla. He edustavat taiteilijaryhmää, joka tekee jatkuvasti uusia kirjoja luettavaksi sekä herättää keskustelua siitä, mitä kuvakirja on ja mitä sen pitäisi olla.
Näyttelyn ovat toteuttaneet Jenny Ingman, Mia-Irene Sundqvist, Andrei Palomäki ja Johanna Stenback.
Yhteistyökumppanit: Moomin Characters, Svenska Kulturfonden, Brita Maria Renlundin muistosäätiö, Konstsamfundet, Tre Smeder -säätiö, Lumotut sanat, Helsingin Taidehalli, Örnsköldsvik museum och konsthall sekä Nordiska Akvarellmuseet.
Näyttely on avoinna Kulttuuritalo Valveen Valvegalleriassa. Viikoilla 18–22 näyttelyssä järjestetään maksuttomia työpajoja ja opastuksia ryhmille.