Kuntavaalit lähestyvät! Kunnissa päätetään asioista, jotka vaikuttavat sekä lasten- ja nuortenkirjallisuuteen että lasten lukutaitoon.
Kuntapäättäjät voivat vaikuttaa lasten- ja nuortenkirjallisuuden alalla esimerkiksi:
- lukutaitotyön resursseihin kirjastoissa ja kouluissa
- lasten- ja nuortenkirjallisuuden saatavuuteen
- lukuharrastuksen tukemiseen
- paikallisiin kirjallisuustapahtumiin
- kirjallisuuden tekijöiden työskentelyedellytyksiin.
Järjestöjen kuntavaalitavoitteista löytyy lisää tietoa kirjallisuuteen, lukutaitoon ja lukuharrastukseen liittyvistä asioista kuntien päätöksenteossa:
Suomen Kirjailijaliitto
Kuvittajat ry.
Suomen lastenkulttuuriliitto
Lukukeskus
Vaikuttamisesta ja osallistumisesta yhteiskunnalliseen keskusteluun kerrotaan myös lasten- ja nuortenkirjallisuudessa, kuten esimerkiksi kuvassa näkyvissä nuorten tietokirjoissa: Silja Annila, Sanna Pekkonen ja Kaisa Uusitalo: Tekoja nyt! Maailmanpelastajan käsikirja (Otava 2020) sekä Mari Uusivirta ja Eveliina Koskiranta: Vaikuta! Maailmanparantajien kirja (S&S 2020).
Etsi lisää aiheeseen sopivaa luettavaa lapsille ja nuorille Lukemosta. Kokeile esimerkiksi hakusanoja ”vaikuttaminen” ja ”politiikka” tai rajaa tuloksia aiheen ”Maailma NYT” avulla.