17 EURON SAMMAKKO

9789513193966_frontcover_draft

Juha Laaksonen & Minna Pyykkö: Mietteliäs konna: sammakoita, käärmeitä ja liskoja. 1000 ilmiötä Suomen luonnosta. Tammi 2017. 224 s.

Mietteliäs konna eli sammakoita, käärmeitä ja liskoja poikkeaa Juha Laaksosen muista tietokirjoista siten, että se on aiheeltaan kaikkein erikoistunein. Jokainen tietää, että Suomessa on satoja lintulajeja, vaikkei itse erottaisi harakkaa ja varista toisistaan, mutta sammakoita onkin vain viisi ja käärmeitä vielä vähemmän.

Maantieteilijä-biologipariskunnan monipuolinen ammattitaito ja kertojanlahjat tarjoavat luonnossa kulkijalle täkyn toisensa jälkeen elämyksellisiin kokemuksiin. Aikuislukijalle yksi houkuttavimmista tuntuu olevan mahdollisuus katsella eläinten parittelua. Ja jos kyy, tuo kansantarinoiden kauhea paholainen, pelottaa ja estää metsään menon, voi käpertyä sohvannurkkaan ihailemaan kirjan tekijöiden taidokkaita valokuvia.

Perusteellista informaatiota annetaan myös suomalaisen kansanperinteen tärkeästä liskosta, vaskitsasta, jota on pidettykin käärmeenä. Kansantarut tuodaan esille useammankin eläimen kohdalla. Kyyn kauhistuttavuus saa lisäpontta Kalevan kyisen pellon kyntämisestä. Mutta miksi haukumme hidasta ihmistä matelijaksi? Sehän on tärkeä eläin, vaikka liikkuukin verkkaisesti.

Kirja tarjoaa yllättävääkin tietoa: Runnin kylpylä on saanut nimensä sammakon mukaan ja ympäristöministeriö on laskenut rahallisen arvon yhdeksälle matelijalle ja sammakkoeläimelle: halvin on sammakko, Rana temporaria, 17 euroa, ja kallein vain Ahvenanmaalla elelevä kangaskäärme, Coronella austriaca, 2 523 euroa.

Terhi Laitinen

Teostyyppi:
Kustantaja: