Lastenkulttuurin valtionpalkinto

Jaetaan henkilölle, joka on tehnyt merkittävää työtä lastenkulttuurin edistämiseksi. Palkinnon arvo on 15 000 euroa (vuonna 2015).

Jakaja: Taiteen keskustoimikunta
Jaettu vuodesta 1981

2016
Elina Warsta (graafinen suunnittelija ja kuvittaja)
DOKKINO-elokuvatapahtuma

2015
Inger-Mari Aikio (saamelainen kirjailija)
Sairaalaklovnit -yhdistys

2014
Linda Liukas (kirjailija-kuvittaja)
Markus Lampela ja Kyösti Salmijärvi (Soiva Siili -musiikkiduo)

2013
Julia Vuori (graafikko)
Riku Immonen (tanssija-koreografi)

2012
Tuula Korolainen (kirjailija ja toimittaja)
Jouni Jalarvo (näyttelijä)

2011
Sinikka & Tiina Nopola (kirjailijapari)
Mari Rantasila (ohjaaja) lastenelokuvista Risto Räppääjä (2008) ja Risto Räppääjä ja polkupyörävaras (2010)
Satu Sopanen (muusikko)

2010
Sorin Sirkus (tamperelainen sirkus)
Päivi Setälä (valokuvataiteilija)

2009
Hannele Huovi (kirjailija)
Soili Perkiö (musiikkikasvatuksen lehtori)

2008
Alexander  Reichstein (kuvataiteilija)
Tanssiteatteri Hurjaruuth

2007
Jaana Kapari-Jatta (kääntäjä)
Pasi Hiihtola ja Peik Stenberg (duo Sås och Kopp)

2006
Kuusisto, Sanna (tanssipedagogi)
Savolainen, Miina (valokuvaaja, taidekasvattaja)

2005
Maria Laukka (taidekasvattaja)
Pihla Meskanen (arkkitehti, pedagogi)

2004
Elina Karjalainen (kirjailija)
Jan-Erik Andersson (kuvataiteilija)

2003
Yvonne Hoffman (kirjailija)
Marjatta  Meritähti (säveltäjä, kapellimestari ja musiikkipedagogi)
Mansi Stycz (Teatteri Mukamaksen taiteellinen johtaja)

2002
Riitta  Uusitalo (sarjakuvapiirtäjä, taidegraafikko)
Ilkka Lampi, Aarne Mäntylä, Isto Turpeinen & Minna Palokangas-Sirviö (tanssikasvattajia)

2001
Allu Tuppurainen (näyttelijä, Rölli-peikko)
Outi-Maria Takkinen ja Tuutikki Tolonen (sanataidekasvattajia)

2000
Marja-Leena  Mäkelä (kirjastonhoitaja)
Ari  Viitanen(musiikinopettaja)

1990-luku

1999
Raimo O. Niemi (ohjaaja), Hannu Tuomainen (tuottaja), Ville Suhonen (ohjaaja-käsikirjoittaja) ja Kari Sohlberg (kuvaaja) (Poika ja ilves -elokuvan tekijät)

Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu1998
Marketta Viitala (koreografi ja tanssikasvattaja)1997
Markus Majaluoma (kuvittaja)1996
Kirsi Kunnas (kirjailija)1995
Pertti Nättilä (toimittaja)
Pentti Rasinkangas & Ohilyönti -orkesteri

1994
Laukkanen, Juha (nukketeatterinjohtaja)

1993
Riitta Kuivasmäki (filosofian tohtori)
Merja Aletta Ranttila (kuvataiteilija)

1992
Kari Vaijärvi (kirjaston toimistopäällikkö)
työryhmä Ritva Ollaranta (musiikinopettaja) ja Maija Simojoki (musiikkileikkikoulunopettaja)

1990
Marjatta Levanto (museonlehtori)
Antonia Ringbom (kirjailija)
Eeva-Leena Sariola (musiikkikasvatuksen lehtori)
Leila Sillantaka (tanssipedagogi)

1991
Jorma Kurvinen (kirjailija)
Outi Markkanen (graafikko)
Anneli  Mäkelä (teatterinjohtaja)
Raili Rusto-Tiihonen (elokuvaohjaaja)

1980-luku

1989
Kirsi Aropaltio ja Sara Popovits (lavastaja)
Marjatta  Hassi (kuvaamataidon lehtori)
Pentti Kejonen (kulttuuriohjaaja)
Mauri Kunnas (kirjailija)
Marita Lindquist (författare)1988
Simo Aalto (taikuri)
Maikki Harjanne (kirjailija)
Kaarina Helakisa (kirjailija)
Kristiina Hurmerinta (näyttelijä)
Kristiina Louhi (kuvittaja)
Sven Sid (ohjaaja)1987
Kristiina Jacobsson-Kärki (suunnittelija)
Maria Laukka (lehtori)
Camilla Mickwitz (elokuvataiteilija)
Nena Stenius-Kekäläinen (ohjaaja)
Marita Ståhlberg (balettipedagogi)1986
Liisa Eskelä (taidemaalari)
Mauno Järvelä (muusikko)
Kirsti Nordin (arkkitehti)1985
Jukka Kajava (toimittaja)
Irmelin Sandman Lilius (taiteilija)
Sonja Tammela (balettipedagogi)

1984
Jaakko Liukkonen (graafikko)
Margret von Martens (näyttelijä)
Heikki Partanen (elokuvaohjaaja) ja Riitta Rautoma (elokuvataiteilija)
Inkeri Simola-Isaksson (musiikkipedagogi)
Kirsti Valanti-Huttunen (tekstiilitaiteilija)
Nina Nisonen (tekstiilitaiteilija)

1983
Christina Andersson (författare)
Kaija Pakkanen (kirjailija)
Géza Szilvay (viulupedagogi) ja Csaba Szilvay (sellopedagogi)
Airi Säilä-Salin (tanssipedagogi)
Päivi Hartzell (elokuvaohjaaja) ja Liisa Helminen (elokuvaohjaaja)

1982
Kylli Koski (taiteilija)
Heljä Liukko-Sundström (keraamikko) (erit. Jäniksen poika -satu näkövammaisille)
Antti Maasalo (kuvanveistäjä)
Kullervo Kukkasjärvi (tuottaja) ja Matti Kuortti (ohjaaja) (Kiljusen herrasväki)
Marjatta Pokela (taiteilija) (Mörköooppera)
Elina Salo-Maisala (näyttelijä)

1981
Maija Karma (taiteilija)
Eino Vesalainen (läänintaiteilija)
Työryhmä Leena Heinänen (arkkitehti), Asko Salokorpi (tutkimuspäällikkö), Merja Härö (arkkitehti), Liisa Piironen (kuvaamataidon opettaja), Matti Vesikansa (arkkitehti), Sari Vesikansa (valt.kand.)